Detoks – zniwelować skutki picia napojów alkoholowych

Zniszczony ciągami alkoholowymi organizm? W krwiobiegu zamiast cennych składników odżywczych – pozostałości substancji aktywnej… Ten stan odbija się na zdrowiu, a bywa, że również zagraża życiu. Na efekt zgubnych skutków picia napojów alkoholowych w nadmiernych ilościach i częstotliwościach nie zawsze trzeba pracować latami. Czasami na detoks alkoholowy trafia się po jednym kilkudniowym ekscesie. Każdy organizm reaguje bowiem inaczej na przyjmowanie alkoholu. Niebezpieczne zmiany dla zdrowia fizycznego i psychicznego można powstrzymać udając się na detox. Zachwiane funkcje życiowe można przywrócić dzięki lekarskiej interwencji. Podczas detoxu alkoholowego uzupełniane są niedobory płynów, elektrolitów, witamin i mikroelementów, które zostały wypłukane przez alkohol. Profesjonalna opieka medyczna, pielęgniarska i psychologiczna pozwala na przetrwanie objawów, jakie pojawiają się po nagłym odstawieniu alkoholu.

Bezpieczne i bezbolesne dochodzenie do trzeźwości – detox alkoholowy

Reakcja organizmu podczas detoxu może być różna. Między 6 a 72 godziną abstynencji pojawiają się pierwsze symptomy somatyczne i psychiczne. Drżenie rąk, nóg, nadmierne pocenie się, bóle głowy, nudności, omamy wzrokowe, dotykowe, słuchowe…  Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, utrzymać jak najlepszą formę fizyczną i psychiczną, warto poddać się detoksyzacji alkoholowej pod opieką. W ośrodku AGNUS, którego siedzibą jest Poznań, w bezpieczny i bezbolesny sposób wprowadzamy pacjentów w stan trzeźwości. Detoks alkoholowy pod okiem specjalistów pozwala zwalczyć uciążliwe dolegliwości i nie stracić kontroli nad zachowaniem organizmu. Poza alkoholowym detoksie organizmu proponujemy także kolejny krok – terapię na oddziale zamkniętym lub otwartym.

Znając skalę problemu jakim jest alkoholizm, zapewniamy odpowiednio przeprowadzony detoks w Poznaniu każdej osobie uzależnionej od alkoholu. Ludzkie zdrowie jest dla nas najcenniejszą wartością.

Kiedy wskazany jest detox alkoholowy

1. Po odstawieniu alkoholu pojawiają się napady drgawkowe, omamy słuchowe lub wzrokowe.

2. Nasilają się objawy spowodowane nagłą abstynencją.

3. Długi ciąg alkoholowy.

4. Niedożywienie, osłabienie, odwodnienie organizmu osoby uzależnionej od alkoholu.

5. Po łączeniu alkoholu z lekami czy narkotykami.

6. Uaktywnienie się dodatkowych chorób, na jakie cierpi osoba uzależniona.

 

Na czym polega detoksyzacja alkoholowa?

Po zdiagnozowaniu ogólnego stanu pacjenta, który ma dać informacje na temat tego, czy nie cierpi on na jakieś schorzenia oraz w jakim stopniu jest uzależniony, można przystąpić do czynności związanych z odtruwaniem organizmu po alkoholu. Przy detoksie ważne jest też to, jak wyglądały ostatnie dni pacjenta, zanim trafił do ośrodka – czy nie miał ciągów alkoholowych i czy nie towarzyszyły im jakieś niepokojące objawy. W ramach detoksyzacji alkoholowej:  
  • pacjent jest nawadniany – uzupełniane są elektrolity i płyny,
  • podaje się witaminy z grupy B oraz beta-blokery, jeśli pobudzony został układ współczulny, a także mikroelementy,
  • osoba uzależniona otrzymuje ponadto benzodiazepiny, które pomagają w walce z zespołem abstynencyjnym, działając wyciszająco.
Wszelkie leki czy suplementy diety podawane są zazwyczaj domięśniowo lub dożylnie ze względu na to, że preparaty te są słabo wchłaniane doustnie. Alkoholowe odtrucie odbywa się w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach, aby pacjent mógł się zmierzyć w komfortowych warunkach z tym wyzwaniem. Detoksyzacja, którą przeprowadzamy w naszym ośrodku w Poznaniu, realizowana jest na najwyższym poziomie. Odtruciom alkoholowym towarzyszą nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego, które mogą nawet zagrażać zdrowiu albo życiu człowieka. Dlatego wykonanie detoxu w specjalistycznym ośrodku odwykowym daje gwarancję, że stan pacjenta jest monitorowany przez wykwalifikowany zespół medyczny przez całą dobę. W każdej chwili lekarze czy pielęgniarki mogą szybko zareagować. Odtrucie alkoholowe trwa z reguły 3-5 dni. Każda osoba uzależniona inaczej reaguje na detoks. Zbyt szybkie działanie, tzw. odtruwanie ekspresowe może doprowadzić do powikłań zdrowotnych. Dlatego za każdym razem opracowujemy inną strategię działania, aby skutecznie pomóc pacjentowi przejść przez ten niełatwy dla niego okres. Detoksyzacja alkoholowa to przygotowanie osoby uzależnionej również do tego, aby mogła podjąć dalsze leczenie swojego nałogu. Zmotywowanie jej do rozpoczęcia lub kontynuacji terapii na tym etapie może przynieść oczekiwany efekt.

Korzyści z odtrucia alkoholowego

Wśród korzyści, jakie daje detox alkoholowy w Poznaniu w ośrodku AGNUS, wymienić można odtrucie organizmu z nagromadzonych toksyn i przejście w stan abstynencji pod kontrolą lekarzy. Przerwanie w ten sposób ciągu alkoholowego to już sukces, a jednocześnie fundament, na jakim można zacząć budować nowy rozdział swojego życia – już w trzeźwości. Przyda się wówczas dalsze specjalistyczne wsparcie – tym razem ze strony terapeutów. Skorzystać można wówczas z oferty naszego ośrodka.