Czym jest depresja alkoholowa? Sprawdź objawy i metody leczenia

Uzależnienie od alkoholu i depresja są ze sobą wzajemnie powiązane. Nadmierne spożywanie trunków najczęściej powoduje zaburzenia psychiczne, ale zdarzają się też sytuacje odwrotne. W obu przypadkach konieczny jest kontakt ze specjalistą i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Przeczytaj dalszą część artykułu i dowiedz się więcej na temat depresji alkoholowej.

Czym jest depresja alkoholowa

Zaburzenia psychiczne objawiające się trwałym obniżeniem nastroju, poczuciem bezsilności i winy, które występują z nałogiem picia noszą nazwę depresji alkoholowej. Na tę chorobę częściej zapadają mężczyźni, ale pojawiają się również dane na temat coraz większej liczby kobiet cierpiących z tego powodu. Wyróżnia się depresję alkoholową pierwotną i wtórną.

Na podstawie dostępnych statystyk można stwierdzić, że około 10% uzależnień spowodowane jest depresją. Jest ona pierwotnym czynnikiem, który sprawia, że wpada się w nałóg. Natomiast w pozostałych 90% przypadkach to alkohol jest główną przyczyną zaburzeń psychicznych.

Depresja alkoholowa – kiedy może wystąpić?

O depresji alkoholowej można mówić wówczas, gdy nałogowi towarzyszy trwałe obniżenie nastroju, apatia, a nawet myśli samobójcze. Najczęściej występuje ona w następujących sytuacjach.

  1. Jako skutek uzależnienia. Alkohol po pewnym czasie powoduje trwałe zmiany w układzie nerwowym. Ponadto uzależniony zdaje sobie sprawę ze swojego ciężkiego położenia, co powoduje u niego poczucie smutku i przygnębienia.
  2. Jako przyczyna alkoholizmu. Osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą sięgać po alkohol, aby ukoić swój ból i smutek. Jest to oczywiście błędne koło, ponieważ poprawa nastroju następuje tylko przez krótką chwilę, a później znowu powraca przygnębienie.
  3. Jako skutek nagłego odstawienia alkoholu. Zwykle trwa około 3 tygodni i jest elementem zespołu abstynencyjnego. Najczęściej nie wymaga leczenia, ale warto być wówczas pod opieką specjalisty, który na bieżąco będzie mógł skontrolować stan psychiczny pacjenta.
  4. Po dość długim czasie od momentu zerwania z nałogiem. Nagłe i długotrwałe pogorszenie nastroju może doprowadzić do ponownego sięgnięcia po alkohol i uzależnienia.

Objawy depresji

Najczęściej objawy depresji alkoholowej są dość charakterystyczne, ale zależą też od rodzaju zaburzeń. W przypadku nagłego odstawienia alkoholu w ciągu kilku dni pojawiają się: stres, rozdrażnienie, lęki i urojenia. Uzależniona osoba może próbować wówczas sięgnąć po trunki, dlatego ważna jest w tym czasie pomoc najbliższego otoczenia. Nie można pod żadnym pozorem częstować uzależnionego alkoholem. Istotne jest natomiast wsparcie mentalne lub nawet zwykła przyjacielska rozmowa. Najczęściej choremu udaje się pokonać ten rodzaj depresji samodzielnie i nie potrzebuje udziału lekarza.

W przypadku depresji pierwotnej i wtórnej objawy są bardziej długotrwałe, mają cięższy charakter. Dlatego konieczna jest pomoc specjalisty. Uzależniony odczuwa wyraźny spadek nastroju, który może prowadzić nawet do myśli i prób samobójczych. Nic go nie cieszy, nie ma ochoty wykonywać żadnych czynności, które wcześniej sprawiały mu radość. Depresji towarzyszą zaburzenia snu, łaknienia, ograniczone zostają również czynności związane z codzienną higieną. Mogą także pojawić się lub nasilić inne objawy fizjologiczne, takie jak: drżenie rąk, bóle głowy czy skoki ciśnienia krwi.

Jak leczyć depresję alkoholową?

Przeważnie leczenie depresji alkoholowej jest bardzo trudne. Uzależniony często neguje swoją chorobę i nie chce poddać się kuracji. Dodatkowo depresja wtórna ma przeważnie bardzo ciężki przebieg. Towarzyszą jej trwałe zmiany w układzie neurologicznym.

Dlatego bardzo ważna jest rola rodziny i znajomych, którzy uświadomią osobie nadużywającej alkoholu, że bez specjalistycznej pomocy nie uda się jej wyjść z nałogu. Otoczenie może wspierać chorego, ale to on sam powinien podjąć decyzję i udać się do ośrodka leczenia uzależnień. Co istotne, w trakcie kuracji nie może on spożywać żadnych trunków, nawet w niewielkich ilościach Jak zatem leczyć depresję alkoholową, aby przyniosła spodziewany rezultat?

Metody leczenia depresji

Kuracja składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • leczenia farmakologicznego,
  • intensywnej psychoterapii.

W trakcie leczenia farmakologicznego należy liczyć się z trudnościami, ponieważ organizm chorego może źle reagować na niektóre medykamenty. Ponadto uzależniony może nie chcieć przyjmować leków lub zapomni ich zażyć w wyznaczonym terminie. Jednak bez kuracji farmakologicznej trudno jest wyjść z depresji alkoholowej. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby przebiegała ona zgodnie z wyznaczonym planem.

Kolejną ważną kwestią jest psychoterapia grupowa wspomagana indywidualnymi konsultacjami z psychologiem lub psychiatrą. Wymaga ona pełnego zaangażowania osoby cierpiącej na depresję, więc nie może ona opuszczać zaplanowanych spotkań. W trakcie psychoterapii zostają rozdrapane często już zagojone rany i dodatkowo mogą powrócić bolesne wspomnienia z przeszłości. Uzależniony często chce się wycofać, bo nie chce pamiętać traumatycznych momentów w swoim życiu, nie widzi efektów pracy z psychologiem lub czuje przymus napicia się alkoholu. Psychoterapia jest jednak bardzo skuteczna i nie powinno jej się przerywać. Jeśli pacjent podejdzie do niej z należytym zaangażowaniem, przynosi trwałe i pozytywne efekty.

Depresja alkoholowa jest w pełni uleczalna. Po zakończeniu kuracji niepijący alkoholik odzyskuje dawną radość życia oraz chęć do działania. Bardzo ważne jest, aby znalazł on jakieś zainteresowania, hobby, które przyniosą mu radość oraz wyzwolą w nim dodatkowe pokłady energii. Najczęściej jest to sport, np. bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Aktywności te pozytywnie wpływają na samoocenę, poprawiają samopoczucie oraz pozytywnie wpływają na ogólny stan zdrowia.

Jak długo trwa depresja?

Czas leczenia depresji alkoholowej zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta oraz jego chęci współpracy z psychologiem. Jednak minimalny okres, jaki należy poświęcić osobie uzależnionej, wynosi przeważnie nie krócej niż sześć miesięcy. W przypadku nawrotu stanów depresyjnych czas ten może się wydłużyć nawet do kilku lat. Prawidłowo przeprowadzona psychoterapia wsparta leczeniem farmakologicznym praktycznie zawsze przynosi trwałe i pozytywne zmiany. Warto więc poświęcić odpowiednio dużo czasu na leczenie, a efekty z pewnością będą widoczne.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu i dodatkowo cierpisz na depresję, koniecznie skorzystaj z profesjonalnej pomocy. W naszym prywatnym ośrodku pracują wykwalifikowani lekarze oraz psychologowie, którzy mają duże w leczeniu nałogów. Stosujemy różne formy terapii, które poprzedzone są szczegółowym wywiadem. Pamiętaj, że każdą depresję alkoholową można pokonać, ale wiele w tej sprawie zależy od Ciebie. Skontaktuj się z nami, a z pewnością otrzymasz skuteczną pomoc!

Ocena 0 / 5. Głosy: 0

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top