Czym jest neuropatia alkoholowa? Poznaj przyczyny, objawy i leczenie tej choroby

Uzależnieniu od alkoholu przeważnie towarzyszą inne choroby i zaburzenia. Z powodu nałogowego picia może dojść m.in. do uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. Neuropatia (polineuropatia) objawia się nieprawidłowym przewodzeniem informacji ruchomych, czuciowych oraz autonomicznych. Jest to bardzo poważne schorzenie, którego objawów nie można lekceważyć i należy koniecznie skorzystać z pomocy lekarskiej. Choć jest to choroba nieuleczalna, to odpowiednia diagnoza, kuracja oraz zdrowe nawyki mogą zahamować jej postęp. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej na ten temat!

Co to jest neuropatia alkoholowa?

O neuropatii, zwanej również polineuropatią alkoholową, można mówić wtedy, gdy nastąpiło uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Skutkuje to najczęściej zaburzeniem przewodzenia bodźców czuciowych, autonomicznych i ruchomych. Jest to dość często występujące schorzenie związane z nadużywaniem alkoholu. Szacuje się, że z tego powodu cierpi od 10 do 30% uzależnionych, wśród których przeważają mężczyźni pomiędzy 40. a 60. rokiem życia.

Jakie są przyczyny choroby?

Nadrzędną przyczyną choroby jest długotrwałe, nadmierne spożywanie alkoholu. Natomiast na bezpośrednie uszkodzenie układu nerwowego wpływają:

  • rozpad osłonek mielinowych w nerwach obwodowych – co przekłada się na wolniejszy przesyłanie impulsów,
  • niedobór witamin z grupy B – odpowiedzialnych za prawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego,
  • aldehyd octowy – który jest pochodną alkoholu i niszczy zdrowe komórki nerwowe.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest również występowanie innych chorób, m.in. cukrzycy, boreliozy czy miażdżycy.

Objawy neuropatii

Charakterystycznymi objawami polineuropatii alkoholowej są przede wszystkim:

  • ogólne osłabienie,
  • zaburzenia czucia,
  • bóle stóp i nóg.
  • zaniki mięśniowe,
  • parestezja, czyli uczucie mrowienia, pieczenia lub ucisku,
  • nadwrażliwość na działanie bodźców,
  • skoki ciśnienia,
  • potliwość,
  • zaburzenie fizjologiczne, np. zbyt częste oddawanie moczu.

Uszkodzenie układu nerwowego prowadzi też do wielu innych problemów związanych z funkcjonowaniem organizmu. Pogarsza się wzrok, słuch oraz występują zaburzenia mowy. Neuropatia w skrajnym przypadku może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Dlatego nie wolno lekceważyć tych objawów i należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Istotne jest szybkie i prawidłowe zdiagnozowanie choroby. Może się zdarzyć, że badanie przewodzenia nerwowego da wynik prawidłowy. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz wykonanie testów laboratoryjnych.

Neuropatia alkoholowa – leczenie

Leczenie polineuropatii przyniesie spodziewany skutek pod warunkiem, że pacjent całkowicie zrezygnuje z picia alkoholu. Kuracja polega przede wszystkim na spożywaniu odpowiednio zbilansowanej diety oraz suplementacji witaminami z grupy B. Czasami konieczne jest również wsparcie farmakologiczne. W celu pobudzenia a układu nerwowego, stawów oraz mięśni, zalecana jest również rehabilitacja, która może obejmować masaże i odpowiednie ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty.

Całkowite wyleczenie z neuropatii nie jest niestety możliwe, ale odpowiednia kuracja, dieta oraz zdrowy tryb życia mogą znacząco zahamować jej postęp. Pacjent po opuszczeniu szpitala musi pamiętać w szczególności o prawidłowym odżywianiu. Dlatego posiłki powinny dostarczyć osobie uzależnionej odpowiednią liczbę kalorii i być bogate w mikroelementy oraz witaminy z grupy B. Zalecany jest również ruch na świeżym powietrzu oraz uprawianie sportu, który pobudza układ nerwowy i odbuduje mięśnie.

Odwyk w ośrodku leczenia uzależnień

Samodzielne wyjście z nałogu i zapobieganie rozwojowi neuropatii jest bardzo trudne i często wręcz niemożliwe. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest odwyk w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie pacjent będzie pod stałą opieką specjalistów. W trakcie pobytu odzyskuje on nie tylko siły witalne, ale również ma szansę skorzystać z pomocy psychoterapeutów, fizjologów czy fizjoterapeutów. Nie bez znaczenia jest fakt, że w takim miejscu znajdują się też inne osoby, które cierpią z powodu choroby alkoholowej. Pacjenci mogą więc dzielić się swoimi doświadczeniami i wzajemnie wspierać w trakcie spotkań. W ośrodku monitoruje się stan zdrowia oraz podawana jest zbilansowana, bogata w witaminy oraz minerały dieta, która – jak wspominaliśmy – jest bardzo ważna w trakcie leczenia neuropatii alkoholowej.

Pomagamy wyjść z nałogu picia

Nadużywasz alkoholu oraz dodatkowo dokucza Ci ogólne osłabienie, bóle pleców i zaburzenia czucia? Nie lekceważ tych objawów i jak najszybciej rozpocznij odwyk w naszym ośrodku. Pomożemy Ci wyjść z nałogu i zatrzymamy rozwój neuropatii alkoholowej  oraz innych chorób towarzyszących nadmiernemu piciu. Kurację rozpoczynamy od detoksu, czyli oczyszczeniu organizmu z toksyn oraz uzupełnienia składników odżywczych. Nasza doświadczona kadra składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy mają duże doświadczenie w leczeniu uzależnień. Z nami porzucisz nałóg i odzyskasz zdrowie!

Ocena 0 / 5. Głosy: 0

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top