Padaczka alkoholowa – jak ją rozpoznać i pomóc choremu?

U osób, które zerwały z nałogiem lub drastycznie ograniczyły ilość spożywanych trunków, może wystąpić padaczka alkoholowa. Objawia się ona silnymi napadami drgawek, którym towarzyszą najczęściej inne objawy, np. biegunka, potliwość czy skoki ciśnienia krwi. Nie wolno lekceważyć tych objawów i koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Nieleczona choroba może doprowadzić do powikłań oraz uszkodzenia ciała. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak prawidłowo rozpoznać padaczkę alkoholową i poznasz sposoby jej leczenia.

Czym jest padaczka alkoholowa?

Nagłe zaprzestanie picia powoduje najczęściej duży szok dla organizmu. Dlatego padaczka alkoholowa, zwana również powikłaniem zespołu abstynencyjnego, pojawia się u osób uzależnionych, które zerwały z nałogiem lub radykalnie ograniczyły picie nisko- lub wysokoprocentowych trunków. Choroba ta objawia się charakterystycznymi drgawkami, których nie można w żaden sposób opanować. Występuje u uzależnionych w różnym przedziale wiekowym. Szacuje się, że obejmuje od 5 do 25 procent osób.

Jakie są przyczyny choroby?

Główną i nadrzędną przyczyną napadów padaczkowych jest oczywiście alkohol. Jego wysokie stężenie w organizmie powoduje, że podwyższa się próg drgawkowy. Dlatego po wypiciu napoju z procentami ustępuje np. charakterystyczne dla osób uzależnionych drżenie rąk.

Jednak nagłe zrezygnowanie z alkoholu lub znaczne ograniczenie jego spożycia prowadzi do obniżenia tego pułapu, czego efektem jest występowanie charakterystycznej drżączki. Padaczka spowodowana uzależnieniem ma podobne objawy jak zwykła epilepsja, której przyczyną są jednak zaburzenia w biochemii mózgu. Przypuszcza się również, że napady drgawek mogą być spowodowane spadkiem poziomu magnezu, a także zaburzeniami neurotransmiterów lub funkcji kanałów wapniowych. Na wystąpienie padaczki alkoholowej może mieć również wpływ częściowe uszkodzenie mózgu oraz neuroprzekaźników.

Objawy padaczki alkoholowej

Charakterystycznymi objawami epilepsji alkoholowej są napady drgawek podobne jak w zwykłej padaczce. Czasami osoba, która zdecydowała się zerwać z nałogiem może stracić przytomność, a także dostać gwałtownych skurczy mięśni rąk lub nóg. Na ogół pojawiają się też zaburzenia w mimice twarzy i powikłania związane z brakiem odpowiedniej ilości witamin oraz mikroelementów w organizmie.

Istnieją również dodatkowe symptomy, które mogą sugerować wystąpienie padaczki. Są to między innymi:

  • biegunka,
  • nudności,
  • zaburzenia snu,
  • nieprawidłowe ciśnienie krwi,
  • nadpobudliwość lub senność.

Wszystkie te objawy powinny wystąpić w ciągu 2-3 dni od odstawienia alkoholu lub gwałtownego zmniejszenia ilości jego spożycia i ustąpić po tygodniu. Atak padaczki przeważnie następuje nagle, gdy osoba uzależniona czuje się względnie dobrze. Dlatego jej wystąpienie może spowodować spory szok.

W jaki sposób pomóc choremu?

Leczenie polega przede wszystkim na odtruciu organizmu i usunięciu z niego wszelkich toksyn. W tracie kuracji mogą być podawane choremu leki, jednak nie są one tak skuteczne, jak w przypadku zwykłej padaczki. Chory powinien z pewnością otrzymywać elektrolity, które są bardzo ważne dla poprawnego działania układu nerwowego. Leczenie powinno trwać do momentu ustąpienia objawów i nabrania pełni sił przez pacjenta. W trakcie kuracji istotna jest również prawidłowa dieta bogata w witaminy oraz mikroelementy.

W przypadku ataków padaczki ważne jest również jak najszybsze oraz prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy. Nie należy bać się chorego, choć nagłe skurcze mięśni i drżenie całego ciało może oczywiście wzbudzać niepokój. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć głowę chorego, aby nie uderzała o twarde podłoże lub meble. Następnie należy sprawdzić, czy jama ustna jest drożna i ewentualnie usunąć z niej wszelkie przedmioty. Jeśli po ataku chory czuje się dobrze, nie ma konieczności wzywania pogotowia, ale trzeba koniecznie udać się później do lekarza.

Drgawki mogą mieć różny stopień nasilenia, co bezpośrednio wpływa na stan i samopoczucie osoby uzależnionej. Choć padaczka u przeważającej liczby pacjentów nie jest chorobą trwałą, to jednak wymaga przeprowadzenia niezbędnych badań oraz specjalistycznego leczenia. Natomiast u części osób może ona występować przez dłuższy czas i mieć bardziej nasilony przebieg. Do jej pogłębienia mogą się dodatkowo przyczynić uszkodzenia nerwów lub zmiany w obrębie mózgu.

Detoks w ośrodku leczenia uzależnień

Jesteśmy ośrodkiem terapii uzależnień, który specjalizuje się w leczeniu padaczki alkoholowej, usuwaniu toksyn z organizmu oraz przywracaniu jego do pełnej sprawności. Jeśli masz problem z uzależnieniem, chcesz przestać pić, ale obawiasz się skutków ubocznych, zgłoś się do nas, a my udzielimy Ci specjalistycznej pomocy.

W trakcie detoksu będziesz znajdować się pod opieką specjalistów, którzy będą stale monitorować Twój stan zdrowia. Dzięki nim masz szansę porzucić nałóg i powrócić do zdrowia. W naszym ośrodku skorzystasz m.in. z psychoterapii indywidualnej lub grupowej. Zrób pierwszy krok do zerwania z nałogiem i skontaktuj się z nami jak najszybciej!

Ocena 0 / 5. Głosy: 0

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top