Agresja po alkoholu

Nawet niewielka ilość spożytego alkoholu może mieć wpływ na zachowanie człowieka. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że napoje alkoholowe, zarówno te wysoko, jak i niskoprocentowe, przyczyniają się do obniżenia sprawności funkcjonowania układu nerwowego. Co więcej, alkoholik pod jego wpływem zaczyna robić rzeczy, których na pewno nie dokonałby na trzeźwo. Dowiedz się więcej na temat agresji po alkoholu oraz sprawdź, u kogo najczęściej pojawiają się napady agresywnego zachowania.

Jak alkohol wpływa na zmianę zachowania?

Nie od dzisiaj wiadomo, że alkohol likwiduje smutek, rozluźnia, a także zniekształca obraz rzeczywistości, a więc w skrócie, oszukuje. Człowiek pod wpływem alkoholu może wykonywać czynności, których nigdy by się nie dopuścił w stanie trzeźwości – awanturować się, stosować przemoc fizyczną, wdawać się w bójki, stawać się agresywny, podejmować nieprzemyślane decyzje finansowe.
Spożywany alkohol stopniowo przejmuje wolną wolę jednostki, przynosząc na krótką chwilę świat wypełniony beztroską i wolny od zmartwień.

W ten sposób człowiek nie tylko zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, ale także przestaje logicznie myśleć. Jest to szczególnie niebezpieczne w sytuacji, kiedy w życiu pojawiają się konflikty, kłopoty w pracy, w szkole itp. W ten sposób można bowiem ulec złudzeniu, że po wypiciu alkoholu wszystko będzie dobrze.

agresja po alkoholu

Alkohol a zmiana osobowości

Osoba, która traci kontrolę nad ilością wypijanych napojów alkoholowych, bardzo łatwo popada w różnego rodzaju zachowania nieakceptowane społecznie takie jak, chociażby awantury czy prowadzenie auta po spożyciu. To jednak nie są jedyne postawy, które można zaobserwować u osób spożywających alkohol. Pozostałe z nich to:

  • brak odpowiedzialności,
  • impulsywność,
  • nieustanna chęć zabawy,
  • gwałtowny temperament,
  • kłopoty w relacjach z innymi ludźmi,
  • obniżone poczucie własnej wartości,
  • nerwowość,
  • gwałtowne zmiany nastrojów.

 

Zapisz się na detoks

 

Skąd bierze się agresja po alkoholu?

Być może w naszym otoczeniu znajdują się osoby, które po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu stają się nagle impulsywne oraz agresywne. Jak się okazuje, agresja może pojawić się nawet po spożyciu niedużej ilości alkoholu. Kieliszek czerwonego czy białego wina może wprawić w dobry nastrój, ale równocześnie trzeba pamiętać, że każda dawka trunku ma wpływ na zdolność myślenia i podejmowania decyzji.

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach zaobserwowali, że winę za agresję po alkoholu mogą ponosić geny. Co to dokładnie oznacza? To, że winowajcą może być uszkodzony gen HTR2B. Ludzki organizm używa go głównie do tworzenia receptorów serotoninowych w obszarach mózgu, które pełnią kluczową funkcję w procesie podejmowania decyzji oraz utrzymywania samokontroli. Co ciekawe, osoby z tego typu mutacją w przeprowadzonym badaniu nie były alkoholikami. Po prosty wykazywały tendencję do zachowań agresywnych i tracenia kontroli nad sobą już po wypiciu kilku drinków.

 

złość po alkoholu

U kogo najczęściej pojawia się agresja po alkoholu?

Wiadomo już, że zarówno wysoko, jak i niskoprocentowe napoje alkoholowe mogą nasilać ekspresję emocji oraz wzmagać agresję. U kogo może pojawić się taki efekt? Zdaniem badaczy agresywne zachowania mogą wystąpić nawet u osób, które normalnie nie wykazują skłonności do popadania w gniew. Wykazano także, że agresję przejawiają najczęściej osoby, które nie są zdolne do przewidywania konsekwencji swoich czynów. To oznacza, że wszyscy ci, którzy przejawiają większą beztroskę i spontaniczność, mogą odznaczać się wyższym ryzykiem niewłaściwej reakcji na sytuację w stanie nietrzeźwości.

Ocena 5 / 5. Głosy: 161

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top