Skutki picia alkoholu – wpływ alkoholu na organizm

Choroba alkoholowa stanowi zjawisko, które od lat zajmuje wysoką pozycję w rankingu najczęściej występujących uzależnień w naszym społeczeństwie. Problemy z alkoholizmem pojawiają się u coraz młodszych osób, a są one w dużej mierze efektem bardzo łatwego dostępu do trunków wysokoprocentowych. Dowiedz się więcej na temat skutków picia alkoholu i przekonaj się, do czego może prowadzić jego nadmierne spożywanie, nawet jeśli jest praktykowane wyłącznie w weekendy.

 

Zapisz się na detoks

 

W jaki sposób dokładnie działa alkohol?

Zanim przejdziemy do omówienia skutków alkoholizmu, warto zastanowić się, jak alkohol przedostaje się do krwi. Z biologicznego punktu widzenia ok. 20% spożytego napoju alkoholowego dostaje się do niej już w żołądku, natomiast reszta poprzez jelito cienkie.
Alkohol bardzo szybko trafia także do mózgu. Już po wypiciu kilku kieliszków wina czy wódki stajemy się pewni siebie, ale z drugiej strony, zaczynamy stopniowo tracić koncentrację. Warto też dodać, że niemalże na samym początku picia rozpoczyna się kac – jest on spowodowany przede wszystkim tym, że alkohol utrudnia wchłanianie się wody, więc na im więcej sobie pozwolimy go wypić, tym bardziej możemy odwodnić organizm.

skutki alkoholizmu

Negatywne skutki picia alkoholu

Jednym z głównych narządów wewnętrznych, w którym zachodzi wiele niekorzystnych zmian pod wpływem nadużywania alkoholu, jest wątroba. U większości osób nadmiernie spożywających napoje alkoholowe dochodzi do rozwoju stłuszczenia wątroby, a nawet do marskości. Są to schorzenia charakteryzujące się zastępowaniem komórek wątroby włóknami tkanki łącznej, które uniemożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie, prowadząc do upośledzenia najważniejszych funkcji metabolicznych oraz utrudniając odpływanie żółci. Uszkodzenie organu jest nieodwracalne, ale można je spowolnić lub zatrzymać, podejmując odpowiednie leczenie.
Częste upijanie się nie jest także korzystne dla układu krążenia oraz systemu nerwowego, gdyż może prowadzić do:

  • uszkodzeń komórek nerwowych,
  • udaru mózgu,
  • otępienia,
  • zaburzeń w pracy mięśnia sercowego,
  • choroby wieńcowej,
  • zawału serca,
  • nadciśnienia tętniczego krwi.

Wraz z rozwojem uzależnienia od alkoholu wzrasta też ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych, chorób immunologicznych oraz nowotworów (w szczególności przełyku, krtani, gardła, języka oraz jelita grubego).

Skutki picia alkoholu w sferze rodzinnej, zawodowej i społecznej

Wieloletnie nadużywanie alkoholu ma drastyczny wpływ nie tylko na zdrowie. Negatywne skutki alkoholizmu można bowiem także zaobserwować w wielu innych sferach, zwłaszcza rodzinnej, zawodowej oraz społecznej. W miarę rozwoju choroby alkoholowej zwykle między partnerami dochodzi do wielu nieporozumień i kłótni, co z czasem może naruszyć zaufanie. Często też zdarza się tak, że alkohol wypijany w nadmiernych ilościach staje się przyczyną przemocy psychicznej lub fizycznej, w rezultacie mogąc prowadzić do rozpadu małżeństwa, utraty przyjaciół itp. W podobny sposób osoba uzależniona traci posadę, gdyż w oczach szefa przestaje być odpowiedzialnym pracownikiem.
Ponadto skutkiem picia alkoholu mogą być też konflikty z prawem. Alkoholicy w stanie upojenia często wdają się w bójki, biorą udział w napaściach ulicznych, a nawet zdarza im się siadać za kierownicę samochodu, niekiedy ze śmiertelnym skutkiem.

 

Zapisz się na detoks

 

Podsumowanie

Trudno oszacować wszystkie skutki nadużywania alkoholu. Wiadomo jednak, że jest ich naprawdę wiele, począwszy od dramatów osobistych i szkodzenia własnemu zdrowiu, poprzez rodzinne tragedie oraz kłopoty w środowisku zawodowym. Warto też dodać, że nadmierne picie alkoholu degraduje kontrolę osobistą, a także pogłębia ubóstwo rodzin, gdyż uniemożliwia np. znalezienie pracy.

Ocena 5 / 5. Głosy: 64

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top