Detoks alkoholowy Szamotuły

Ludzie zmagający się z nałogiem powinni liczyć się z tym, że pierwszym etapem walki z ich chorobą będzie przejście przez proces odtrucia alkoholowego. Jest to jednak ciężka do przebycia droga, a pomóc przez nią przebrnąć pomaga osobom uzależnionym ośrodek Agnus z Poznania. To właśnie w tym miejscu pacjenci pozbędą się szkodliwych toksyn z organizmu, dzięki czemu odzyskają siły niezbędne do dalszej walki.

Do kogo adresowany jest detoks alkoholowy?

Nasz ośrodek pomaga w szczególności pacjentom, którzy nie potrafią już sami poradzić sobie z uzależnieniem. Samodzielna próba odstawienia alkoholu zazwyczaj kończy się u nich niepowodzeniem. Uzależniony cierpi na bezsenność, odczuwa bóle mięśni, ma stany lękowe. W takich sytuacjach najlepiej zgłosić się do specjalistycznego ośrodka, który podejmie się przeprowadzenia detoksu alkoholowego, a doświadczony personel pomoże w walce z nałogiem, wesprze, ale także zaplanuje kolejne etapy walki z alkoholizmem. Mimo że siedziba naszej placówki mieści się w Poznaniu, to detoks przeprowadzamy u każdej potrzebującej wsparcia uzależnionej osoby. Może ona pochodzić z Szamotuł, Grodziska czy Obornik, ale też innych polskich miast. Detoks alkoholowy przywraca pacjentom siły i właściwą gospodarkę metaboliczną.

Czym jest detoks alkoholowy?

To bezpieczny proces, który ma na celu przeprowadzenie osoby uzależnionej przez początkowe etapy abstynencji. Wyróżnia się dwa rodzaje detoksu: domowy i ten przeprowadzany w specjalistycznym ośrodku. Powszechnie uważa się, że detoks alkoholowy przeprowadzany w domu nie jest skuteczną formą, a co za tym idzie, nie przynosi oczekiwanych efektów. Zdarza się, że detoks mylony jest przez wielu z odwykiem alkoholowym. Nie są to jednak pojęcia tożsame. Celem detoksu alkoholowego nie jest wyleczenie z nałogu, ale jedynie pomoc uzależnionemu w przejściu przez wszystkie dolegliwości, jakie występują po ostawieniu alkoholu, jest to jeden z elementów terapii alkoholowej. Trwa on średnio od 3-5 dni i przeprowadzany jest pod okiem specjalistów: psychoterapeutów oraz lekarzy. Osobom uzależnionym oczyszcza się organizm z toksyn, a także uzupełnia wszelkie niedobory za pomocą różnych składników odżywczych, np. magnezu, witamin z grupy B1.

Zespół abstynencyjny – czym jest?

Warto mieć świadomość, że u osób, które długotrwale spożywają alkohol, następują zmiany na poziomie procesów metabolicznych. Nagłe odstawienie alkoholu może spowodować u nich nieprzyjemne objawy psychiczne, jak i fizyczne. Przyjmuje się, że w pierwszej fazie najczęściej pojawiają się:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunki,
  • uderzenia potów, a także częste bóle głowy i mięśni.

W kolejnej fazie możemy zauważyć:

  • napady lękowe,
  • ciągłe rozdrażnienie,
  • zburzenia snu,
  • napady agresji, omamy alkoholowe.

Warto jednak przejść przez ten ciężki okres. Dużą podporą okazuje się pomoc specjalistów, którzy sprawią, iż uzależniony nie zniszczy swojego życia i przestanie biernie poddawać się nałogowi.

Ocena 0 / 5. Głosy: 0

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top