Jak przestać pić?

Jak przestać pić?
5 (100%) 1 vote

Nadmierne spożywanie alkoholu to problem wielu osób, niestety duży ich odsetek bardzo późno zdaje sobie sprawę ze swojego problemu. Alkoholizm jest zaburzeniem, którego leczenie jest często długotrwałe i wymaga ogromnego nakładu pracy ze strony chorego. Całkowite wyleczenie jest niemożliwe, jednak dzięki odpowiedniej terapii chory może prawidłowo funkcjonować bez potrzeby sięgnięcia po alkohol.

Fazy alkoholizmu

W przypadku większości chorób, im wcześniej następuje rozpoznanie i leczenie, tym cały proces jest łatwiejszy, podobnie jest z alkoholizmem.  W latach 60. amerykański  naukowiec E.M. Jellinek opublikował wyczerpującą pracę naukową, w której szczegółowo opisał przyczyny choroby alkoholowej, jak również podzielił przebieg jej rozwoju na następujące fazy:
  • wstępna alkoholowa – wzrost tolerancji na alkohol, używka staje się nie tylko sposobem na nudę, ale też problemy emocjonalne; faza trwa od kilku lat do kilku miesięcy,
  • ostrzegawcza – wskutek upojenia alkoholowego zaczynają pojawiać się całkowite lub częściowe luki pamięciowe,
  • krytyczna – rozpoczyna się w momencie, kiedy chory traci kontrolę nad piciem,
  • chroniczna – zaczynają pojawiać się ciągi alkoholowe, trwające kilka dni.

Oswojenie z chorobą

Pierwszym, często bardzo trudnym krokiem, jaki musi wykonać uzależniony, jest oswojenie się z faktem, że jest rzeczywiście chory i potrzebuje pomocy. Wielu alkoholików bagatelizuje swój nałóg w przekonaniu, że mają nad nim kontrolę i w każdej chwili mogą przestać pić. Jednak takie przekonanie może w przypadku rozpoczęcia terapii prowadzić do ponownego sięgnięcia po alkohol. Zrozumienie swojego alkoholizmu i pogodzenie się z nim wiąże się z utratą złudzeń, ale też pierwszym etapem wyjścia z uzależnienia. Niestety, wiele osób zaczyna się zastanawiać jak przestać pić dopiero w momencie, kiedy stracą pracę, prawo jazdy czy opuszczą ich bliscy. Wówczas walka z chorobą jest trudniejsza, dlatego warto zacząć leczenie, zanim dojdzie do takich sytuacji.

Odstawienie alkoholu

Abstynencja alkoholowa jest niezbędna, jeśli chory chce rozpocząć leczenie i zaprzestać picia. Po odstawieniu używki u wielu osób występuje zespół abstynencyjny, który może mieć bardzo różny przebieg. Przeważnie pojawiają się nasilone objawy kaca, trwające nawet do trzech dni: nudności, bóle i zawroty głowy, niepokój, suchość w ustach, biegunki i wymioty. W przypadku chronicznego alkoholizmu objawy odstawienia mogą być znacznie silniejsze, prowadząc do padaczki poalkoholowej czy delirium, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia pacjenta. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie detoks alkoholowy, któremu można się poddać w placówce leczenia uzależnień lub w szpitalu.

Grupy wsparcia

Kiedy już alkoholizm stał się dla chorego faktem, powinien on jak najprędzej zapisać się do najbliższej grupy Anonimowych Alkoholików. Spotkania organizowane są na terenie całej Polski, w dużych i mniejszych miastach, uczestniczą w nich osoby uzależnione oraz prowadzący, nadzorujący przebieg. W trakcie regularnych spotkań alkoholicy dzielą się swoimi historiami, co ma bardzo silne działanie terapeutyczne. Poczucie przynależności wzmacnia samodyscyplinę i ułatwia trwanie w trzeźwości.

Terapia indywidualna

Uczestnictwo w grupach wsparcia warto uzupełnić też o psychoterapię, dzięki której chory nie tylko dowiaduje się jak przestać pić, ale też uczy się konsekwencji w abstynencji. W trakcie spotkać z psychoterapeutą chory poznaje źródła swojego problemu, nabywa umiejętności radzenia sobie z alkoholizmem i poznaje mechanizmy rządzące nałogiem. Niekiedy zalecana jest także terapia rodzinna, która pomaga nie tylko alkoholikowi, ale także osobom najbliższym, które ucierpiały przez jego chorobę.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia AGNUS
ul. Biskupińska 9h
60-416 Poznań

telefon: 533 221 555
e-mail: kontakt@agnusterapia.pl

Ośrodek i telefon czynny 24/7

Skontaktuj się z nami