Jak przestać pić?

Nadmierne spożywanie alkoholu to problem wielu osób, niestety duży ich odsetek bardzo późno zdaje sobie sprawę ze swojego problemu. Alkoholizm jest zaburzeniem, którego leczenie jest często długotrwałe i wymaga ogromnego nakładu pracy ze strony chorego. Całkowite wyleczenie jest niemożliwe, jednak dzięki odpowiedniej terapii chory może prawidłowo funkcjonować bez potrzeby sięgnięcia po alkohol.

Fazy alkoholizmu

W przypadku większości chorób, im wcześniej następuje rozpoznanie i leczenie, tym cały proces jest łatwiejszy, podobnie jest z alkoholizmem.  W latach 60. amerykański  naukowiec E.M. Jellinek opublikował wyczerpującą pracę naukową, w której szczegółowo opisał przyczyny choroby alkoholowej, jak również podzielił przebieg jej rozwoju na następujące fazy:

  • wstępna alkoholowa – wzrost tolerancji na alkohol, używka staje się nie tylko sposobem na nudę, ale też problemy emocjonalne; faza trwa od kilku lat do kilku miesięcy,
  • ostrzegawcza – wskutek upojenia alkoholowego zaczynają pojawiać się całkowite lub częściowe luki pamięciowe,
  • krytyczna – rozpoczyna się w momencie, kiedy chory traci kontrolę nad piciem,
  • chroniczna – zaczynają pojawiać się ciągi alkoholowe, trwające kilka dni.

Oswojenie z chorobą

Pierwszym, często bardzo trudnym krokiem, jaki musi wykonać uzależniony, jest oswojenie się z faktem, że jest rzeczywiście chory i potrzebuje pomocy. Wielu alkoholików bagatelizuje swój nałóg w przekonaniu, że mają nad nim kontrolę i w każdej chwili mogą przestać pić. Jednak takie przekonanie może w przypadku rozpoczęcia terapii prowadzić do ponownego sięgnięcia po alkohol. Zrozumienie swojego alkoholizmu i pogodzenie się z nim wiąże się z utratą złudzeń, ale też pierwszym etapem wyjścia z uzależnienia. Niestety, wiele osób zaczyna się zastanawiać jak przestać pić dopiero w momencie, kiedy stracą pracę, prawo jazdy czy opuszczą ich bliscy. Wówczas walka z chorobą jest trudniejsza, dlatego warto zacząć leczenie, zanim dojdzie do takich sytuacji.

 

Zapisz się na detoks

 

Odstawienie alkoholu

Abstynencja alkoholowa jest niezbędna, jeśli chory chce rozpocząć leczenie i zaprzestać picia. Po odstawieniu używki u wielu osób występuje zespół abstynencyjny, który może mieć bardzo różny przebieg. Przeważnie pojawiają się nasilone objawy kaca, trwające nawet do trzech dni: nudności, bóle i zawroty głowy, niepokój, suchość w ustach, biegunki i wymioty. W przypadku chronicznego alkoholizmu objawy odstawienia mogą być znacznie silniejsze, prowadząc do padaczki poalkoholowej czy delirium, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia pacjenta. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie detoks alkoholowy, któremu można się poddać w placówce leczenia uzależnień lub w szpitalu.

jak przestać pić

Grupy wsparcia

Kiedy już alkoholizm stał się dla chorego faktem, powinien on jak najprędzej zapisać się do najbliższej grupy Anonimowych Alkoholików. Spotkania organizowane są na terenie całej Polski, w dużych i mniejszych miastach, uczestniczą w nich osoby uzależnione oraz prowadzący, nadzorujący przebieg. W trakcie regularnych spotkań alkoholicy dzielą się swoimi historiami, co ma bardzo silne działanie terapeutyczne. Poczucie przynależności wzmacnia samodyscyplinę i ułatwia trwanie w trzeźwości.

Terapia indywidualna

Uczestnictwo w grupach wsparcia warto uzupełnić też o psychoterapię, dzięki której chory nie tylko dowiaduje się jak przestać pić, ale też uczy się konsekwencji w abstynencji. W trakcie spotkać z psychoterapeutą chory poznaje źródła swojego problemu, nabywa umiejętności radzenia sobie z alkoholizmem i poznaje mechanizmy rządzące nałogiem. Niekiedy zalecana jest także terapia rodzinna, która pomaga nie tylko alkoholikowi, ale także osobom najbliższym, które ucierpiały przez jego chorobę.

Ocena 5 / 5. Głosy: 71

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top