Jak postępować z alkoholikiem

Alkoholizm jest silnym zaburzeniem psychicznym, z którym w Polsce boryka się nawet do 800 tysięcy osób, a statystyki dotyczą wyłącznie pacjentów z postawioną diagnozą. Osoba chora nie jest w stanie kontrolować ilości spożytego alkoholu, co przekłada się nie tylko na jakość życia samego alkoholika, ale także jego rodziny. Osoby bliskie mogą być prawdziwą podporą dla chorego, jeśli tylko będą wiedzieć, jak postępować z alkoholikiem.

Alkoholizm to choroba

Wiele osób zdając sobie sprawę z tego, że jeden z członków rodziny ma problem z alkoholem, zaczyna obwiniać siebie o ten stan. Jednak, zamiast szukać źródła zaburzenia w sobie, należy pamiętać, że alkoholizm jest chorobą i jako taką należy go traktować. Jej przyczyn może być bardzo wiele, niekiedy jedna osoba narażona jest na kilka różnych czynników, które mogą wywołać chorobę. Źródła choroby alkoholowej dzielmy na następujące kategorie:

  • medyczne,
  • genetyczne,
  • psychologiczne,
  • pedagogiczne,
  • hormonalne,
  • socjologiczne.

Problem jest w głowie

Samo odstawienie alkoholu nie będzie pomocne w walce z chorobą. W stanie trzeźwości chory często nie potrafi się odnaleźć, alkohol stanowi dla niego ucieczkę przed problemami życia codziennego, dlatego impuls sięgnięcia po trunek jest bardzo silny. Oczywiście bliscy cieszą się z dłuższego okresu abstynencji, jednak jest on niezwykle ciężki dla samego chorego. W okresie trzeźwienia pojawia się silne poczucie winy, za krzywdy, które alkoholik wyrządził rodzinie swoim piciem. Jeżeli nie przejdzie on odpowiedniej terapii, to wystarczy nawet błahe niepowiedzenie, by znów sięgnął po alkohol.

 

Zapisz się na detoks

 

Popularne błędy

Osoby bliskie alkoholikowi często stosują w stosunku do niego szantaż emocjonalny w nadziei, że w ten sposób nie dopuści do sięgnięcia po używkę, jednak takie zachowanie wpędza chorego w jeszcze większe poczucie winy. Również kontrola ilości spożywanego przez chorego alkoholu nie zda egzaminu, nawet jeśli znajdziemy wszystkie schowki na butelki, to nie powstrzyma go to przed znalezieniem kolejnych. Poza tym chowanie i wylewanie alkoholu przed chorym sprawi tylko, że ten jeszcze bardziej desperacko będzie chciał się napić.

 

pomoc alkoholikowi

Przede wszystkim nie chronić

W takim razie, jak postępować z alkoholikiem, żeby rzeczywiście mu pomóc, zamiast pogłębiać jego chorobę? Przede wszystkim należy dać mu jasno do zrozumienia, że wiemy, iż nie radzi sobie z problemem alkoholowym i znamy rozmiar jego choroby. Należy skończyć z naprawianiem jego błędów wynikających z picia: tłumaczeniem go przed dziećmi czy pracodawcą, eskortowaniem z baru, zbieraniem nieprzytomnego z podłogi. Dla osoby kochającej alkoholika jest to bardzo trudne, chęć pomocy jest bardzo silna, jednak dla jego dobra warto postępować asertywnie i jasno wyznaczać granice. Alkoholik musi poznać skutki, jakie wynikają z jego choroby: problemy rodzinne i finansowe, kłopoty w pracy, czy utratę prawa jazdy.

Pomoc specjalisty

Kiedy osoba chora zda sobie sprawę z ogromu szkód, jakie alkoholizm wyrządził w życiu jego i osób bliskich, wówczas można zacząć rozglądać się za odpowiednią terapią w miejscu, w którym wiedzą, jak postępować z alkoholikiem. Przede wszystkim warto zasugerować zapisanie się do grupy wsparcia, spotkania z innymi osobami uzależnionymi mogą być bardzo pomocne. Jednocześnie można zastanowić się nad indywidualną psychoterapią, w której trakcie chory nabiera umiejętności, które będą mu niezbędne do prowadzenia życia w trzeźwości. W niektórych przypadkach stosowane jest też leczenie farmakologiczne czy nawet hipnoza. Niestety z alkoholizmu nie można całkowicie się wyleczyć, jednak dzięki prawidłowej terapii i zachowaniu higieny psychicznej, osoba chora ma duże szanse na odstawienie alkoholu na zawsze.

Ocena 5 / 5. Głosy: 49

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top