Detoks alkoholowy Oborniki

Alkoholizm to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Każda osoba uzależniona doskonale wie, że nałóg ciężko pokonać bez odpowiedniego wsparcia. Liczy się tu nie tylko pomoc bliskich, ale też specjalistów, którzy zajmują się leczeniem i są obecni w trakcie tego trudnego etapu w życiu każdej osoby próbującej walczyć z nadużyciem alkoholu. Taki cel obrał sobie właśnie nasz ośrodek Agnus z Poznania specjalizujący się w przeprowadzaniu detoksów alkoholowych.

O detoksie słów kilka

Czym jest detoks? Możemy powiedzieć, że jest to proces, który pomaga pozbyć się z krwiobiegu uzależnionej osoby toksycznych związków będących pozostałością po spożytym alkoholu. Dzięki niemu możliwe jest również uzupełnienie niedoborów elektrolitów. W czasie trwania detoksykacji każdemu pacjentowi podaje się sole mineralne, magnez, potas, witaminy, m.in. z grupy B1, a także wcześniej już wspomniane elektrolity, które dostarczane są dożylnie. Taki rodzaj działań ma na celu przywrócenie równowagi metabolicznej w organizmie pacjenta. Powszechnie uważa się, że głównym celem detoksu jest przerwanie ciągu alkoholowego i złagodzenie wszystkich towarzyszących temu zjawisku skutków – zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Cały proces w znacznym stopniu pomaga uzależnionym powrócić do dawnej formy i przygotować ich odpowiednio do dalszej terapii. Podczas detoksu alkoholowego podaje się im również leki uspokajające, przeciwbólowe oraz nasenne – wszystko po to, aby złagodzić występujące u nich skutki zespołu abstynencyjnego. W niektórych przypadkach lekarze decydują się też na podanie pacjentom leków z grupy benzodiazepinów.

Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba. Jak rozpoznać, czy ktoś jest uzależniony? Oto niektóre sygnały, które w szczególny sposób powinny zwrócić naszą uwagę:

  • Tzw. głód alkoholowy – to nic innego jak nieustanna potrzeba spożywania alkoholu.
  • Stany depresyjne – nadmierne spożywanie alkoholu u niektórych osób może spowodować obniżenie nastroju, przyczynić się do pogłębienia depresji, a w niektórych przypadkach – prowadzić do prób samobójczych.
  • większona tolerancja na alkohol – osoba uzależniona spożywa coraz większe ilości alkoholu.
  • Paranoja alkoholowa – objawia się nieustannym kontrolowaniem najbliższych. Osoba uzależniona ma częste wahania nastroju, staje się bardzo zazdrosna i oskarża najbliższą osobę o coś, czego ta nie zrobiła.

Co powinna zrobić osoba, która jest uzależniona? Wyjście jest jedno – niezwłocznie udać się do specjalistycznego ośrodka, który zajmuje się uzależnieniami i poddać się leczeniu. Jeśli mieszkasz w Obornikach lub okolicy – idealnym rozwiązaniem wydaje się wybór naszej placówki, mieszczącej się w Poznaniu, która umożliwia skorzystanie z fachowej opieki.

Co po przejściu terapii?

Pozostaje kluczowe pytanie: co dzieje się z pacjentem po detoksie alkoholowym? Tak naprawdę detoksykacja nie gwarantuje całkowitego wyleczenia z uzależnienia alkoholowego. W znaczący jednak sposób pozwoli wzmocnić organizm osoby borykającej się z nałogiem, złagodzić skutki ostawienia alkoholu, a także przygotować go do dalszego etapu leczenia.

Ocena 5 / 5. Głosy: 1

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top