Choroba alkoholowa – objawy uzależnienia od alkoholu

Alkohol towarzyszy ludzkości od zawsze. Pomiędzy narodzinami a śmiercią człowieka istnieje niesłychanie wiele okazji do świętowania, poprawienia nastroju czy oddalenia od siebie trosk i zmartwień. Znacznie nasilające się w ostatnich kilkudziesięciu latach zjawisko alkoholizmu niesie ze sobą poważne zagrożenie w przyszłości. Dzieje się tak dlatego, że choroba alkoholowa nie dotyczy wyłącznie jednostki, ale staje się problemem ogólnospołecznym. Dowiedz się więcej na temat alkoholizmu, sprawdź, jakie są jego objawy, a także, przekonaj się, czy potrafisz rozpoznać uzależnienie.

Jakie są przyczyny spożywania alkoholu?

Zastanawiając się nad przyczynami, dla których ludzie sięgają po napoje wysokoprocentowe, można stwierdzić, że w kieliszku wina czy wódki szukają przede wszystkim pocieszenia. Ma to szczególnie istotne znaczenie w sytuacjach przykrych doznań, a więc w momentach, kiedy jednostka czuje się skrzywdzona, bezbronna, niezdolna do działania. Trzeba jednak pamiętać, że nie mniej ważny wpływ mają obyczaje. Zazwyczaj pijemy w obecności innych ludzi, aby zbliżyć się do nich, uzyskać przychylność z ich strony itp.

Sygnały ostrzegawcze

Alkohol zapewnia człowiekowi przyjemne doznania i pozwala zapomnieć o trudach dnia codziennego, ale równocześnie jest ogromnym zagrożeniem. Regularne nadużywanie wina, wódki czy nawet piwa, powoduje liczne problemy, z uzależnieniem włącznie. Aby nie popaść w alkoholizm, warto mieć świadomość występowania tzw. sygnałów ostrzegawczych.

Objawy uzależnienia od alkoholu

 • spożywanie alkoholu mimo szkód wywołanych piciem,
 • leczenie alkoholem kaca,
 • picie w samotności,
 • jednorazowe spożywanie większych ilości alkoholu (powyżej 100 gramów alkoholu etylowego),
 • trudności z przypominaniem sobie wydarzeń z dnia poprzedniego,
 • siadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu,
 • rozdrażnienie i nerwowość w sytuacji braku dostępu do alkoholu,
 • otrzymywanie od ludzi informacji wskazujących na ograniczenie spożywania alkoholu.
objawy alkoholizmu

Kim jest alkoholik?

Uzależnienie od alkoholu jest nazywane alkoholizmem. Jest to choroba niebezpieczna zarówno dla samej jednostki, jak i dla jej otoczenia, która początkowo może nie dawać żadnych objawów. Polega na niekontrolowanym piciu, a nieleczona może prowadzić do śmierci. Wiele osób utożsamia alkoholików z bezdomnymi mieszkającymi na dworcach. Tymczasem z chorobą alkoholową może zmagać się praktycznie każdy z nas. Alkoholikiem może być radca prawny mieszkający w pięknym domu, doktor z licznymi tytułami naukowymi, po prosty każdy. W tym miejscu warto dodać, że wszyscy alkoholicy mają takie samy objawy. Oznacza to, że przy samodzielnej próbie odstawienia alkoholu odczuwają poranne lęki, dreszcze, bóle mięśniowe, nadmierną potliwość czy bezsenność. Alkoholik musi się napić, aby mógł poczuć się lepiej.

 

Zapisz się na detoks

 

Obawy alkoholizmu

W celu łatwiejszego zdiagnozowania choroby alkoholowej naukowcy szczegółowo scharakteryzowali oraz nazwali jej objawy. Pojawienie się już pięciu poniżej wskazanych symptomów może oznaczać, że mamy do czynienia z alkoholizmem. Oto one:

 • subiektywne poczucie przymusu sięgania po alkohol,
 • koncentrowanie całego swojego życia wokół picia,
 • nawroty picia po próbach podejmowania abstynencji,
 • ograniczenie zachowań oraz reakcji związanych ze spożywaniem alkoholu,
 • zmiana tolerancji na napoje alkoholowe,
 • objawy abstynencyjne,
 • poczucie niemożności rozstania się z alkoholem na zawsze,
 • pragnienie picia kontrolowanego oraz nadzieja na zapanowanie nad alkoholizmem.

Dlaczego alkoholicy nie podejmują leczenia?

Alkoholizm jest chorobą, której nie można wyleczyć, ale możną ją zatrzymać. Kłopot tkwi w tym, że zdecydowana większość alkoholików tak naprawdę nie chce podjąć leczenia. Osoby uzależnione od alkoholu najczęściej obawiają się zmian, boją się, że nie będą umiały funkcjonować bez picia, a także, że przerwanie milczenia na temat choroby pogorszy kontakty z ich znajomymi, zrujnuje pozycję w pracy. Warto też dodać, że alkoholik bardzo często wątpi też w to, że ktokolwiek może mu pomóc. Sprzeciw w dużej mierze wynika więc głównie z istoty choroby, a nie z uporu, niechęci czy złej woli. W podjęciu decyzji o udaniu się na specjalistyczną terapię z całą pewnością może jednak mu być pomocna postawa życzliwych ludzi.

Ocena 4.5 / 5. Głosy: 2

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia AGNUS
ul. Spławie 48
61-312 Poznań

telefon: 533 221 555
e-mail: kontakt@agnusterapia.pl

Ośrodek i telefon czynny 24/7

Skontaktuj się z nami